محمد امیری در فروردین‌ماه سال ۱۳۴۹ در شهر اردکان فارس متولد شد. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و بخشی از تحصیلات متوسطه‌ی خود را در آن شهرستان گذراند. تحصیلات سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشکده‌ی کشاورزی دانشگاه دولتی شیراز به پایان رسانید و با درجه‌ی عالی (نمره‌ی ۱۹) از پایان‌نامه‌ی خود دفاع کرد.

از سال 1373 و هم‌زمان با اشتغال در سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد برای سال‌ها در مراکز آموزشی این استان ازجمله دانشکده‌ی کشاورزی دانشگاه یاسوج، مرکز آموزش کشاورزی امامزاده جعفر، مرکز آموزش شهید واعظی و … به تدریس دروس مختلف کشاورزی پرداخته است. او در طی این مدت به‌طور داوطلبانه در بیش از 80 کارگاه آموزشی ملی و استانی بخش کشاورزی نیز به‌عنوان فراگیر شرکت نموده است. از سال 1375 تا به امروز به‌طور پیوسته مسئولیت‌های اجرایی مختلفی را در سازمان جهاد کشاورزی این استان عهده‌دار بوده است. نامبرده در طول دوران خدمت خود بارها به‌عنوان مدیر و یا پژوهشگر نمونه در سطوح ملی و استانی انتخاب گردیده و در راستای انجام مطلوب وظایف خود تعداد 125 لوح تقدیر و سپاس از مقامات کشوری در سطوح ملی و استانی دریافت نموده است.

ایشان ناظر بیش از 50 طرح تحقیقی ترویجی استانی، مجری و یا همکار در بیش از 20 طرح پژوهشی ملی و استانی بوده و از او حدود ۵۰ نشریه‌ی فنی، نشریه‌ی فنی- ترویجی و مقاله‌ی فارسی و انگلیسی به چاپ رسیده است. تاکنون تعداد ۲2 جلد کتاب در زمینه‌های مختلف به‌ویژه کشاورزی تألیف نموده و به زیور طبع آراسته‌اند؛ که دو عنوان از کتاب‌های او در جشنواره‌ی انتخاب کتاب سال استان کهگیلویه و بویراحمد به‌عنوان کتاب سال بخش کشاورزی استان انتخاب گردیده است. علاقه‌ی او به شعر و ادب موجب گردیده تا دو کتاب شعر تحت عناوین «شعر سبز» و «منظومه‌ی کوثر» را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.